Kosmetyki naturalne to nie tylko oleje roślinne, olejki eteryczne, ziołowe wyciągi i masła, ale też i pewne substancje odgrywające rolę uzupełnienia tej naturalnej dobrej bazy. A dodatki nie zawsze muszą być złe. Gdyby nie miały one żadnego przeznaczenia, producenci na pewno by po nie nie sięgali, a jednak to robią, bo mają w tym konkretny cel, którym ogólnie rzecz biorąc jest poprawa atrakcyjności produktów i zachęcenie klientów do tego, by rzeczywiście go kupić.
Naturalne kosmetyki – czy posiadają konserwanty?
Nawet w naturalnych kosmetykach zwykle nie brakuje konserwantów. Mimo iż pozornie uchodzą one za substancje szkodliwe i ogólnie rzecz biorąc złe, nie należy wrzucać ich wszystkich do jednego wora i traktować na równi, albowiem czym innym jest konserwant sztuczny, a czym innym ten naturalny, pobrany z jakiejś rośliny albo kwasu. Bardzo częstym konserwantem w kosmetykach naturalnych jest po prostu alkohol. Dzięki niemu produkt uzyskuje lepszą i dłuższą trwałość. Jednak według niektórych negatywnie wpływa to na walkę z trądzikiem – więcej przeczytasz tutaj: https://beautystyle.pl/naturalne-porady-i-nie-tylko-jak-walczyc-z-tradzikiem/. Oczywiście konserwanty chronią przed utratą właściwości poszczególnych substancji i pomimo tego, że mają raczej złą sławę, w rzeczywistości to one dbają o bezpieczeństwo kosmetyku, więc ogólnie rzecz biorąc są czymś dobrym, o ile producent z nimi nie przesadza.
Co jeszcze znajduje się w składzie naturalnych kosmetyków?
Innymi kontrowersyjnymi substancjami, wypełniającymi naturalne kosmetyki, będą natomiast tensydy, które są niczym innym jak środkami myjącymi. Chcąc zapewnić im naturalny skład, tworzy się je zwykle z oleju kokosowego wymieszanego z cukrem. Właśnie taka mieszanka trafia bardzo często do naturalnych mydeł, żeli pod prysznic, płynów do kąpieli i pianek do oczyszczania twarzy. Innym ciekawym (i naturalnym) środkiem myjącym jest natomiast mydlnica lekarska, której też warto by było poszukać w różnych kupowanych produktach.
Naturalność kosmetyku nie świadczy więc o tym, że kosmetyk nie będzie zawierać absolutnie żadnych konserwantów, barwników czy aromatów. Te substancje w jego przypadku będą mieć po prostu inne pochodzenie. Nie zmienia to natomiast faktu, że kosmetyki naturalne są czymś dużo lepszym dla zdrowia skóry od kosmetyków tradycyjnych.