Nie ma co do tego wątpliwości. Broda znów jest w modzie. Ale jakie są korzyści z noszenia brody? Nauka daje nam pewne wskazówki.
To jak wyglądamy może wiele o nas powiedzieć. Być może nie nosisz brody, aby „flirtować” lub zostać pomylonym z hollywoodzkim aktorem, ale dlatego, że ją lubisz i uważasz, że dobrze na tobie wygląda. Ale włosy na twarzy mogą wywoływać różne uczucia u osób z Twojego otoczenia.
Na przykład w świecie biznesu osoba z zadbaną brodą będzie prawdopodobnie postrzegana jako bardziej profesjonalna niż ta z „dziecięcą twarzą”, ponieważ świadczy to o doświadczeniu, umiejętnościach i dyscyplinie w dbaniu o swój wizerunek. Zwłaszcza gdy biznesmen jest młody, broda może pomóc.
Broda to także symbol męskości, coś co ma mężczyzna, a czego nie ma kobieta. Czy wiesz, że jeśli włosy szybko rosną, to znaczy, że produkowanych jest więcej męskich hormonów (testosteronu)? Twoja broda rośnie wolno? Sprawdź, co zrobić, aby broda lepiej rosłą.
Szacunek społeczny
Broda głęboko zmienia sposób, w jaki inni postrzegają mężczyzn – wynika z wielu badań psychologicznych, z których wynika, że ludzie kojarzą brodę z oznaką szacunku i władzy, nadając jej nosicielom wyższy status społeczny. I tak osoby, które w czasie badania były ogolone, oceniane były jako należące do niższego statusu społecznego, a osoby z zarostem – jako należące do wyższego.
Symbol dojrzałości
Mężczyźni z brodą zawsze byli społecznie postrzegani jako bardziej dojrzali, a nawet starsi niż są w rzeczywistości. Tak więc, niezależnie od tego, czy jesteś młodym dorosłym, czy w pełni dojrzałym człowiekiem, broda daje ci kilka lat więcej. Według badań przeprowadzonych przez psychologów z Victoria University of Wellington, na pierwszy rzut oka brodaci ludzie wyglądają średnio o dwa lata starzej.
Broda czyni cię atrakcyjnym
Kobiety lubią brodatych mężczyzn. Mężczyźni z brodą są uważani za bardziej męskich i atrakcyjnych niż ci, którzy się golą. 10-dniowy zarost sprawia, że kobiety postrzegają danego mężczyznę jako znacznie bardziej atrakcyjnego. Z kolei mężczyźni ogoleni na gładko są postrzegani jako bardziej potulni i mniej męscy.
Znak siły
Badania wykazały, że porównując zdjęcia mężczyzn przed i po goleniu, ci z zarostem byli postrzegani jako bardziej agresywni i silniejsi niż ci bez zarostu (mimo że byli to ci sami ludzie).
Żelazne zdrowie
Badania opublikowane w czasopiśmie „Science” i przeprowadzone przez zespół biologów ewolucyjnych (William Hamilton i Marlene Zuk) doprowadziły do wniosku, że posiadanie brody jest oznaką dobrego zdrowia. To skojarzenie wynika z faktu, że włosy na twarzy były historycznie bardzo atrakcyjnym ogniskiem dla pasożytów i infekcji, więc noszenie brody było symbolem siły w odniesieniu do układu odpornościowego brodacza.